KAVÁRNA +420 725 522 718 - UBYTOVÁNÍ +420 606 608 081

Wellness centre

Luxury wellness, a place to refresh your body and soul

A luxurious wellness centre where you can shake off all your worries and gain new energy. Indulge yourself in a relaxing Finnish sauna or infrared sauna. Try out our experience showers and unconventional waterbed, which represents a new dimension in relaxation. A relaxation zone with loungers and a sitting area is also an integral part of our wellness centre, where you can enjoy a much needed and deserved rest. The whole wellness centre’s capacity is for 10 people. It is possible to reserve the area exclusively for private parties.

Finnish sauna

A sauna with a temperature range from 70° to 100°C and relative humidity from 3% to 20% has always been used to detox your body, improve your mental health and diminish your aches.

Using saunas brings about both the mental and the physical relaxation of your body, it helps boost both your blood circulation and body immunity.

Infrasauna

Infračervená sauna je vhodnou alternativou pro ty, kterým připadají klasické sauny příliš horké. Začnete se zde potit sami od sebe, a to účinkem jemného tepla infračerveného záření typu C, které je známé pozitivním vlivem na detoxikaci organismu, prokrvení celého těla a také látkovou výměnu. Oblibu si získala např. u sportovců, kteří toto příjemné teplo dokonale uvolňující svalstvo vyhledávají po fyzické zátěži.

Experience showers

Experience showers that will transform your shower experience into a whole new level. Experience unique moments during such a common and everyday activity that showering normally is. The showers are equipped with aromatherapy, hydro massage jets or for example colour therapy.

Waterbeds

You can enjoy an unconventional relaxation experience on our waterbed. A traditional mattress supports your body only in certain areas. When lying on your back, these are your head, shoulder blades, buttocks, calves and heels. It is similar when lying on your side or abdomen. The result of this is an unbalanced, unanatomical body posture and the creation of pressure points where the mattress contacts your body. A waterbed completely accommodates to and supports your whole body and thus shapes it into an anatomical position. The spine completely relaxes and regains its natural S-shape. Intervertebral discs, which are strained and pressured after a whole day of walking, standing or sitting, can finally relax, absorb liquid, stretch and on the whole regenerate.

Relaxační zóna s lehátky a křesílky

OPENNING HOURS

Daily 15:00 – 23:00 – only for private

 

We cannot guarantee the wellness availability without booking the wellness in advance. We recquire prior booking at least 2 hours before.

The wellness has a limited capacity of 10 person and a booking is always possible for 2 hours.

Cancellations must be made by telephone at least 24 hours prior to the planned start.

Cancellations and changes reported by email are not accepted.

BOOKING IS POSSIBLE TO MAKE IN COFFEE OR AT TELEPHONE NUMBER +420 606 608 081 (OR VIA EMAIL RECEPCE@TERASYCAFE.CZ)

PRICELIST

Whole wellness area for private
2 hours: 1.290,- CZK (1 – 4 person)

The price includes:

  • A bottle of wine or sparkling wine
  • rental of plaids and towels
  • Any other additional person will pay 150,- CZK /2 hours
  • Capacity: 10 person
  • Bathrobe can be rented for a fee of 50, – CZK.

The guests of Apartments Terasy Café have special price: 1090,- CZK/ 2 hours

WELLNESS ETIKETA Terasy Café

Děti:

Dětem mladším 15 let je do Wellness vstup zakázán.

Župany a ručníky:

Před vstupem do WELLNESS obdržíte od obsluhy kavárny/vinárny pléd a ručník.  Po osprchování odložte svůj župan, ručník a oblékněte si pléd.  Do sauny vstupujte vždy v plédu. Z hygienických důvodů používejte pléd prosím vždy jako podložku. Podložte své tělo v místech, kde se dotýkáte dřevěných lavic (chodidla, hýždě, záda, hlava). Zapůjčené župany apod. vraťte prosím při odchodu z Wellness opět obsluze kavárny/vinárny v tašce, ve které jste je obdrželi.

Vstup v plavkách není do WELLNESS z hygienických důvodů povolený.

 

Bezpečnost:

Ve WELLNESS používejte protiskluzovou obuv (žabky, pantofle) z důvodu nebezpečí uklouznutí. Obuv odložte před kabinou sauny.

 

Před vstupem:

V očistné sprše se důkladně omyjte mýdlem, osprchujte se teplou vodou.

Před každým vstupem do sauny setřete vodu z povrchu těla i usušte hlavu. Je to důležité z hlediska udržení požadované nízké vlhkosti v suché sauně.

 

Občerstvení a nápoje:

K dispozici je zdarma čistá voda. Další nápoje je možné zakoupit u obsluhy kavárny/vinárny před počátkem saunování.

 

Doporučení:

Délka pobytu v sauně/infrasauně je individuální a měla by se řídit subjektivním pocitem horka. Po prohřátí vyjděte ze sauny/infrasauny a opláchněte se pod studenou sprchou.

Proceduru teplo-chlad opakujte nejlépe třikrát. Doba odpočinku mezi vstupy do saun by se měla rovnat době strávené v nich. Po sauně je třeba vynechat intenzivní tělesnou námahu a doplnit pitný režim. (vhodné jsou neslazené minerální vody nebo přírodní šťávy)

Skvělé zážitky a chvíle opravdového uvolnění Vám přeje kolektiv pracovníků Terasy Café.